Poplachový, zabezpečovací a tísňový systém PZTS
Poplachový zabezpečovací a tísňový systém je soubor technických prostředků, které včasnou signalizací do místa obsluhy eliminují rozsah materiálních a jiných škod. Skládá se ze zabezpečovací ústředny, ovládacích prvků pro aktivaci a deaktivaci systému, z detektorů a z koncových zařízení, které uvědomí uživatele o narušení objektu – sirény, GSM moduly, případně přenosová zařízení na pulty centralizované ochrany. Poplachové systémy PZTS mají velmi široké možnosti použití od malých aplikací až po rozsáhlé technologické celky.
Detektory slouží k identifikaci narušení objektu. Pracují na různých principech. Infračervené detektory vyhodnocují tepelné vyzařování pohybujícího se objektu, mikrovlnné detektory hlídají změny v odrazu mikrovlnného vlnění, magnetické detektory hlídají otevření dveří a oken. Všechny detektory jsou dnes již vybaveny složitou elektronikou, která zajistí dokonalé zpracování procesu detekce a umožní prakticky eliminovat falešné poplachy.
Výstupy z detektorů jsou přivedeny na vstupy ústředny zabezpečovacího systému, která zajistí zpracování informací a následnou aktivaci výstupních zařízení. Komunikace obsluhy s ústřednou zprostředkovává ovládací klávesnice. Ta umožní po zadání vstupního kódu aktivovat zabezpečovací systém nebo jeho části.
Systém PZTS může být instalován buď jako samostatná aplikace nebo jako součást dalších systémů v rámci integrace – např. systému kontroly vstupu, perimetrického nebo bezpečnostního kamerového systému. Objekt vybavený PZTS může být vyveden na pult centralizované ochrany (PCO), kdy je objekt střežen z místa s trvalou obsluhou radiovou cestou, případně po telefonních nebo datových linkách. V případě alarmu, nebo jiné mimořádné události zajišťuje řešení situace operátor PCO.
Metalická (drátová) nebo bezdrátová varianta?:
Zařízení propojené metalickým vedením je z technického hlediska jednodušší a jednotlivé prvky jsou zpravidla levnější. Jsou li rozvody připraveny již v průběhu výstavby nebo rekonstrukce objektu, je to obvykle bez problémů.
V případě instalace PZTS do již hotového objektu je alternativou bezdrátové zařízení, ale výhoda snadné instalace je vykoupena jinými nedostatky (pravidelné náklady na výměnu baterií, elektromagnetický smog).
Formy elektronického zabezpečení:
- Plášťová ochrana
- Prostorová ochrana
Plášťová ochrana:
Slouží k detekci pokusu o vniknutí přes vnější plášť střeženého prostoru, a sestává se obvykle z detektorů otevření dveří a oken, případně také detektorů průrazu. Důsledná plášťová ochrana představuje velmi dobrý způsob zabezpečení, její výhodou je , že k detekci narušení dochází již v prvním okamžiku vniknutí. Plášťovou ochranu lze velmi dobře využít i pro střežení po dobu, kdy je obyvatel v objektu přítomen (například v noci).
Prostorová ochrana:
Prostorová ochrana je realizována nejčastěji detektory pohybu. Výhodou jsou menší náklady, protože s několika málo detektory lze dosáhnout zajištění pohybu vetřelce v objektu, nevýhodou ale je , že k detekci dochází, až když je vetřelec v objektu.
Realizace PZTS naší společností obsahuje:
- Návrh systému (kvalitní bezpečnostní posouzení objektu)
- Projekt (stanoví rozsah zabezpečení, vybere prvky patřičného stupně, a určí třídu pro daný objekt)
- Montáž (provádí specialisté s příslušným proškolením a způsobilosti v dané oblasti, instalace probíhá v souladu s projektem)
- Revize (po ukončení instalace se provede revize a vypracuje revizní zpráva)
- Zkušební provoz (vyhodnocení funkčnosti systému během zkušebního provozu)
- Trvalá péče o zákazníka (pravidelné prohlídky, revize a zajištění servisu)
Pro instalaci zabezpečovacích signalizací v objektech používáme výrobky firem Spelza, Paradox, DSC, Pyronix, Honeywell, RISCO Group, Jablotron, Visonic, Sicurit AlarmItalia, Bentel Security aj.